Seine Nehri'nin kirliliği Paris 2024 Olimpiyatları açılış töreni provasını iptal ettirdi

Paris 2024 Olimpiyatları açılış töreni provası, Seine Nehri'ndeki suyun sağlık açısından tehlike arz etmesi nedeniyle iptal edildi.

Seine Nehri'nin kirliliği Paris 2024 Olimpiyatları açılış töreni provasını iptal ettirdi

Paris 2024 Olimpiyatları'na üç hafta kala Seine Nehri'nde yapılan testlerde suda kanalizasyon atıkları ve tehlikeli bakteriler tespit edilmesi nedeniyle Pazartesi günü yapılması planlanan açılış töreni provası iptal edildi.

Seine Nehri, Olimpiyat Oyunları'nda 10 kilometre serbest stil ve triatlon gibi yarışmalara ev sahipliği yapacak. Oyunların ardından, 100 yıllık yasak kaldırılarak halkın nehirde yüzmesine de izin verilecek.

Açılış töreninde uluslararası olimpiyat delegasyonlarının teknelerle nehirde dolaşması planlanıyordu ancak Paris belediyesi tarafından Cuma günü yayınlanan su analiz raporlarına göre durum pek iç açıcı değil.

Tehlikeli seviyede E. coli bakterisi bulundu

Seine Nehri'nden 18-20 Haziran tarihleri arasında alınan numunelerde, spor yetkilileri tarafından belirlenen sınır değerlerin çok üzerinde ve endişe verici boyutlarda E. coli ve enterokok bakteri konsantrasyonlarına rastlandı.

Nehir suyunda, Dünya Triatlon Federasyonu tarafından belirlenen maksimum eşik değerden 10 kat daha fazla E. coli bakterisi bulunurken, test süresi boyunca seviyeler eşik değerin altına hiç düşmedi. Enterokok seviyeleri de güvensiz olarak değerlendirildi.

Kar amacı gütmeyen çevre örgütü Surfrider Europe'dan Lionel Cheylus da test edilen sularda başka zararlı etkenlerin de bulunma ihtimalinin altını çizdi.

Cheylus, USA Today'e yaptığı açıklamada, "Avrupa yönetmelikleri, izlenmesi gereken tek şeyin bu olduğunu söylüyor. Sadece bu iki bakteri. Farmasötik, endüstriyel ya da kimyasal kirlilikle ilgili hiçbir şey yok," dedi. "'Evet, bu su yüzülebilir' dediğinizde, bu sadece bu iki bakteri anlamına geliyor."

Nehrin suyunun bakterilerden temizlenmesi oyunların devam edebilmesi için kritik önem taşıyor.

Geçtiğimiz yıl yüzme yönetim organı World Aquatics, Seine Nehri'nin suyunun "yüzücülerin sağlığını korumak için kabul edilebilir standartların altında kaldığını" tespit ettikten sonra Dünya Su Sporları Şampiyonası'nda Açık Su Yüzme yarışlarını sonlandırmıştı.

'Seine'e tuvaletimi yapıyorum' kampanyası

Erken genel seçimlerin arifesinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Seine Nehri'nin yüzmek için güvenli olduğunu kanıtlamak amacıyla 23 Haziran'da nehre gireceklerdi.

Bunun üzerine sosyal medyada #JeChieDansLaSeineLe23Juin ("23 Haziran'da Seine Nehri'ne tuvaletimi yapıyorum") kampanyası başlatıldı.

Kampanyaya katılanlar, Fransa'nın nehri temizlemek için harcadığı 1.4 milyar euroyu, 2024 Olimpiyatları'nın toplu taşıma ve güvenlik üzerinde yaratacağı baskıyı ve Macron'un aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin işine yarayacak erken seçim çağrısını protesto ediyor.

Her iki siyasetçinin de son anda "siyasi sebepleri" öne sürerek yüzmekten vazgeçmesi dikkat çekse de analiz için nehirden resmi su numuneleri 23 Haziran'dan önce alınmıştı. Dolayısıyla sonuçlar için söz konusu protesto sorumlu tutulamaz.

Kirliliğin sebebi

Yetkililer tarafından yayınlanan bir raporda, "olumsuz hidrolojik koşullar nedeniyle suyun kalitesi bozulmaya devam ediyor" denildi. Buna gerekçe olarak ise "yağış, yüksek debi, az güneş ışığı, mevsim normallerinin altındaki sıcaklıklar ve yukarı havzadan gelen kirlilik" gösteriliyor.

Aylardır süren yağışlar, nehrin normal seviyesinin dört ila beş kat üzerine çıkmasına neden oldu. Fırtınalar düzenli olarak şehrin 19. yüzyıldan kalma kanalizasyon şebekesini aşarak, arıtılmamış atık suların doğrudan nehre dökülmesine neden oluyor.

Öte yandan organizatörler, önümüzdeki üç haftada boyunca sürecek kuru hava ve güneş ışığının sudaki bakteri düzeyini kabul edilebilir seviyelere indirmesini umuyor.

Kaynak: https://tr.euronews.com