Kentten kaçış rehberi: Birlikte Bir Yaşam Kurmak

Diana Leafe Christian'in kaleme aldığı ve Zeliha Yıldırım'ın Türkçeye kazandırdığı 'Birlikte Bir Yaşam Kurmak' isimli kitap Yeni İnsan Yayınevi'nden çıktı. Kitap ekolojik köy hayaliyle yanıp tutuşan insanlara yol gösterici bir metin.

Kentten kaçış rehberi: Birlikte Bir Yaşam Kurmak

Yeni İnsan Yayınevi, Ekoloji Kitaplığı’na yeni bir kitap ekliyor: Birlikte Bir Yaşam Kurmak.

Diana Leafe Christian tarafından kaleme alınan, Zeliha Yıldırım’ın Türkçeye kazandırdığı kitap, ekolojik köy hayaliyle yanıp tutuşan insanlara yol gösterici bir metin niteliğinde.

Christian'ın “niyetli topluluklar” olarak tanımladığı kırsala dönüş savunucuları için hazırladığı başucu kitabı üç kısım ve 18 bölümden oluşuyor. Yazar, büyük bir arazi satın alarak ekoköy kuranlardan, küçük ama samimi çabalarla ütopyasının peşinden gidenlere değin pek çok deneyimi masaya yatırıyor.

Başarılı ve başarısız örnekler bir arada
Christian kitapta ayrıca, niyetli topluluk kurma yolundaki kişilere de bürokrasinin engellerine takılmadan hayallerini gerçekleştirmenin yasal ipuçlarını da ortaya koyuyor.

Dünyadaki tüm ekolojik köy deneyimlerini inceleyerek başarılı olmuşların zafer yolundaki adımlarını, başarısız örneklerin de hatalarını analiz eden bu kitapta, köye kaçışı düşünen herkesin kafasındaki soru işaretlerini giderecek.

 

 

Handerson: Muhteşem bir kaynak
Kendisi de ekoköy deneyimleri üzerine çalışan İngiliz fütürist yazar ve iktisatçı Hazel Henderson da kitabı niyetli topluluk kurucuları ve ekolojik yaşama geçişi kafasına koyanlar için muhteşem bir kaynak olarak tanımlıyor. Twin Oaks topluluğunu belgeleyen Ingrid Komar’ın Living the Dream (1983) kitabından bu yana bu kadar kapsamlı bir eserle karşılaşmadığını vurgulayan Henderson şunları söylüyor:
 

Her açıdan hayati bilgileri, başarılı toplulukların zorluklarla nasıl yüzleştiklerinin ve ortak hayatlarını kendi vizyonlarından nasıl yarattıklarının yüzlerce örneğini kapsıyor. Acı tecrübelerin ders veren hikâyeleri ve toplulukların nasıl başarısız oldukları; yeni kurulacak olan toplulukları olası tehlikelerden korumaya yardımcı olacaktır.

 


Permakültür Hareketinin Eş Kurucusu Bill Mollison da “Birlikte Bir Yaşam Kurmak” adlı eseri her ekoköy sakinine tavsiye ediyor ve ekliyor: “Bu kitap, topluluklarda yaşayan veya onlar için tasarım yapan birçok permakültür tasarımcısı için önemli bir kılavuz ve el kitabı olacaktır.”