Akbelen’de Büyük Buluşma

Maden sahasını genişletmek için ağaç kesiminin yapıldığı Akbelen Ormanı’nda pazar gümü büyük buluşma vardı. Ülkenin birçok ilinden yola çıkan çevreciler Akbelen'e gelerek ormanı korumaya çalışan köylülere destek verdi.

Akbelen’de Büyük Buluşma

Milas İkizköy Mahallesi Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding'in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santralı’nin kömür sahasını genişletmek için başlayan ağaç kesimine karşı direniş sürüyor.Pazar günü “Akbelen Büyük Buluşması" için ülkenin birçok ilinden yola çıkan çevreciler, alana ulaştı.

Alana girenler termik santrali işleten şirketler ve iktidar aleyhine soganlar ile karşılandı. Oyuncular Mert Fırat, Kerem Fırtına, Levent Üzümcü ve sanatçı Tolga Çandar da Akbelen’deki mücadeleye destek vermek için alana gelen isimlerden oldu.

Akbelen Ormanı'nın bulunduğu Milas-Ören karayolu üzerinde kurulan arama noktaları nedeniyle uzun kuyruklar oluştu. Sanatçı Tolga Çandar'ın çaldığı şarkılar eşliğinde İkizköylülerin zeybek oynadığı anlar ise gündem oldu.

İkizköy Çevre Komitesi'nden Necla Işık, "14 gündür burada büyük bir katliam var. Ama burada oluşunuzla Akbelen yeniden doğuyor. Burayı madene vermeyeceğiz. 4 senedir bağırıyoruz. Madene verecek toprağımız, bir tane dalımız yok. Bu uğurda dedik ki İkizköylü kadınlar olarak boynumuz kıldan ince. Ormanımız için öleceksek bu uğurda öleceğiz, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Akbelen için gelen yüreklere sağlık. Madene vermeyeceğiz burayı yine ağaçlandıracağız" dedi.

İkizköylülerden Aytaç Yakar da, "Biz 14 gündür burada mücadele ediyoruz. Biber gazı, cop, dayak yedik. Yine de direniyoruz, direneceğiz. Çamlarımızı vermeyeceğiz. Havamızı, suyumuzu beşli çetelere yedirmeyeceğiz. Bizim burada Limak'a yedirecek ekmeğimiz suyumuz yok. Biz vatanımıza sahip çıktık. Benim bir torunum her jandarma gördüğünde korkuyor. Onların anneleri babaları 'Bugün Akbelen'de ne yaptın?' diye sormuyor mu? Anneleri copladık mı diyorlar. Her gün aramadan geçiriyorlar. Benim silahım belimde değil, ağzımda ve yüreğimde" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kefene sarılmış ağaç önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Konuşmaların ardından Milas-Ören Karayolu'nda yüzlerce kişinin katılımıyla insan zinciri oluşturuldu.

Kaynak: https://kenttv.net