AYDIN'DA RUHSATSIZ JES’LERDE SORUMLULAR KOLLANDI

Aydın’da ruhsatsız JES’lere ilişkin Bakanlık sadece Efeler Belediyesi eski ve yeni başkanı hakkında soruşturma açılmasına izin verdi.

AYDIN'DA RUHSATSIZ JES’LERDE SORUMLULAR KOLLANDI

SOL Parti üyelerinin, Aydın’da ruhsatsız ve denetimsiz çalışan jeotermal santrallara (JES) ilişkin suç duyurusu üzerine İçişleri Bakanlığı Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Altay ve eski başkan Mesut Özakcan hakkında soruşturma izni verdi. Aydın SOL Parti Başkanı Nihat Fırat , “Biz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Valilik hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Soruşturma bu haliyle eksik. Tüm Merkezi ve yerel yetkililerin ve sorumluların soruşturmaya tabi tutulması lazım” dedi.

Fırat, Süleyman Soylu imzalı kararın yanlı siyasi bir hesaplaşmaya yönelik olduğunu belirtti.

Jeotermal santralların kuşattığı Aydın’da tarım ve insan sağlığı tehlike altında. Pıtrak gibi çoğalan JES’lerin ruhsatsız ve denetimsiz çalışmasına karşı mücadele sürüyor. 2021 yılında Aydın Barosu, 3 jeotermal işletmesinin ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Baronun suç duyurusu işlemen alınmayarak takipsizlik kararı verildi. Köşk Belediyesi yetkilileri hakkında görevi kötüye kullanma sebebiyle bulunan suç duyurusuna ilişkin savcılık ise konu ile ilgili soruşturma izni vermedi.

Aydın SOL Parti üyeleri de belediyeler, Bakanlık ve Valilik hakkında suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanlığı, sadece Efeler Belediyesi’nin eski ve yeni başkanı hakkında soruşturma açılmasına onay verdi.

NİYETLERİ AÇIK

Projenin bölgeye vereceği zararın tespit edildiği, onay verildiği taktirde de denetim sürecini kapsayan çevre etki değerlendirme (ÇED) sürecine onayları valilikler ve Çevre Bakanlığı tarafından veriyor. Buna rağmen soruşturmanın sadece belediye üzerinden açılmasına SOL Parti üyeleri tepki gösterdi. Aydın İl Başkanı Fırat , “İçişleri Bakanlığı, soruşturma iznini sadece belediye için vermesi niyetlerini gösteriyor” dedi.

Aydın’da yaşananların açığa çıkması için sorumlu, yetkili herkese soruşturma açılması gerektiğini belirten Fırat , “ÇED süreçlerine onay veren, denetlenmesi gereken Valilik ve Çevre Bakanlığı. Buna rağmen JES’lerin ruhsatsız ve denetimsiz çalışmasından sorumlu tutulmuyor. İktidarın doğa düşmanı, rantçı politikaları bu kararla birlikte bir kez daha karşımıza çıktı. Aydın’ı AKP’nin doğa düşmanı politikalarına teslim etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

KENTİ ZEHİRLİYORLAR

Aydın’ın bir JES kenti yapıldığını ve tarıma büyük darbe vurulduğunu hatırlatan Fırat , “Aydın’da her geçen gün bir yeni JES projesi onay alıyor. Bunun yanında ruhsatsız çalışan birçok santral var. Aydın halkıyla birlikte mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. İnsan sağlığı, doğa, tarım bir kaç enerji patronunun insafına bırakılamaz. Tarım alanları her geçen gün azalırken verim de düşüyor. JES’ler kenti adeta zehirliyor” diye konuştu.

Kaynak: www.aydinhabermerkezi.com