Aydın'ın Köşk İlçesinde köylülerin Jeotermal santrallarına karşı direnişi

Aydın'ın Köşk Mezeköy ve Uzundere Köşk Deresi bölgelerinde yapılmaya çalışılan Jeotermal santrallarına karşı köylüler santral alanında nöbet tutarak yaşam haklarını savunmaya çalışıyorlar. ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR ve Acele Kamulaştırma kararlarına karşı köylüler, süreci yargıya taşımalarına rağmen şirket yetkilileri süreci beklemeden arazilere sondaj yapmaya çalışıyorlar. Duruma direnen köylüler ile jandarma arasında gerginlikler gün boyu sürdü. HDP'li vekil Murat Cepni ve CHP'li vekil Burak Erbay'da direnişe katılarak köylülere destek verdi. Aydın Çevre Ve Kültür Derneği-Ayçep Yönetim Kurulu Adına AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili basına verdiği demeçte kamuoyundan destek istedi Açıklamanın tam meni aşağıda.

Aydın'ın Köşk İlçesinde köylülerin Jeotermal santrallarına karşı direnişi

Değerli Basın Mensubu Emekçisi Arkadaşım,
Yıllardır Aydın coğrafyamızı bir ur gibi saran Jeotermal Santrallerinin  konuşlanmaya çalıştığı yeni  adresleri
Köşk Mezeköy ve Uzundere Köşk Deresi.Yaklaşık Mezeköy halkı bir aydır ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR  ve Acele Kamulaştırma kararlarına karşı Süreci YARGIYA Taşımış ve dava açmalarına rağmen Jeotermal şirketin Süreci Mahkeme kararlarını beklemeden,  arazilerini mallarını satmamalarına rağmen Mülkiyeti köylünün olan tarlalarında, Zeytinlik Arazilerinde jeotermal kuyu kazmak için girişimde bulundu. Meze köylülerde bu duruma itiraz edip Mahkeme, Hukuk Süreci sonuçlanmadan Şirketin  faaliyet yürütmesine karşı gece gündüz nöbet Arazilerinde nöbet çadırında nöbet tutuyorlar.Sonucta Mezeköy halkımız kurmuş oldukları Çevre Nöbet Çadırında Yasal Toplumsal Haklarını kullanarak Haklı Mücadeleleri için direniyorlar. Kendi Özyurtlarını , Yaşam Alanlarını, Topraklarını haklı bir şekilde  Anayasamızın 56.maddesinin vermiş  olduğu yasal haklarını kullanarak  haklarını  koruyorlar.
   Aldığımız duyumlara göre Söz konusu Jeotermal şirketi araç ve gereçlerini getirerek Yarın 22 Austos 2022 Pazartesi günü sabahtan  tekrar Mezeköylülerimizin arazilerine yasal olmadık şekilde gireceklerinin haberini aldık.
     Siz değerli BASIN MENSUBU Arkadaşlarımızdan Mezeköyde yasal hukuksal toplumsal haklarını arayan köylülerimizin derdinin çığlığının duyurulmasını istiyoruz.Sevgi ve Saygılarımızla.