Edirne'de Emeklilerden zam tepkisi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen), emekli maaşlarına yapılan zammı protesto etti. Emekli-Sen, “Emeklileri devletin sırtında kambur olarak gören iktidar, yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz dikmiştir” açıklamasını yaptı.

Edirne'de Emeklilerden zam tepkisi

DİSK Emekli-Sen üyeleri dün Saraçlar Caddesinde toplandı. Burada emekli maaşına yapılan zammı protesto eden emekliler, hükümetken taleplerini de bir bir sıraladı. Açıklama öncesi elektrik ve doğalgaz faturalarını yakan emekliler, gelen zamların altında ezildiklerini dile getirdiler.

Basın açıklamasını DİSK Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu okudu. Dayıoğlu, emekliye yoksulluk ve açlık çektiren iktidara karşı 13,5 milyon emeklinin sesi olmak için toplandıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Bugün buradayız çünkü emeklileri devletin sırtında kambur olarak gören iktidar yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz dikmiştir. Bugün buradayız çünkü biz emekliler her gün biraz daha yoksullaşırken iktidar soframızdan bir dilim ekmeğimizi daha nasıl azaltacağının peşine düşmüştür. Bugün buradayız çünkü cebimizdeki üç kuruşu sağlıkta katkı payına mı, bir dilim ekmeğe mi yoksa doğalgaz faturasına mı vereceğimizin hesabını yaparken iktidar o üç kuruşu bizden nasıl geri alacağının hesabını yapmaktadır. Bugün buradayız çünkü 13,5 milyon emeklinin hak arama mücadelesini engellemeye çalışan iktidar emeklilerin sendikası DİSK Emekli-Sen’e kapatma davalarıyla saldırmaktadır.

TÜİK GÜVENİLİRLİĞİNİ YİTİRDİ

Bugün en düşük emekli aylığı 1500 lira iken Maliye Bakanı açıklıyor: Türkiye’de şehir merkezindeki kiralar ortalama 1261 lira!  Ne var ki toplum tarafından güvenirliğini yitirmiş, bu ülkenin “resmi” istatistik kurumunun çarşıda, pazarda gerçek enflasyonun yüzde 60’lara dayandığı bir ekonomik krizin tam ortasında gerçeklikten uzak veriler paylaştığını geçtiğimiz ay ve dün açıkladığı enflasyon rakamlarında gördük.

O nedenle ne TÜİK in aldatıcı, yapay ve elastik açıklamalarına, nede Maliye Bakanı’nın tespitine değil;

Kendi gözlerimizle gördüğümüz ve bizzat kendi  yaşadığımız gerçekliklere, çarşıya pazara ve

şehir merkezindeki gerçek kiralara bakıyor ve görüyoruz ki ortalama  kira fiyatları 2459 lira. A dan Z ye her şeye yüzde elli, yüzde yüz otuz zam geldi. Soruyoruz: Yoksulluk sınırının 10 bin liranın üstüne çıktığı bir kriz döneminde, 1500 lira aylıkla bir emekli bir ay boyunca nerede barınabilir, ne yiyebilir, hangi doktora görünebilir, hangi tedaviyi karşılayabilir?

Soruyoruz: Çift maaşlı ilk bakan olan ve aylık 65 bin lira maaş alan Maliye Bakanı sadece bir ay bir emekli aylığıyla geçinebilir mi? Soruyoruz: Emekli aylığının 69 katı maaş alanlar, maaşlarına rekor zamlar yapanlar, aylık 1500 lira ile geçinebilir mi?

GEÇİNMEK İÇİN 60 YAŞINDAN SONRA ÇALIŞAN EMEKLİLER AYAKTA

Geçinmek için 35 yıllık alyansını satan, yaşamak için 60 yaşından sonra ikinci bir işte çalışan, barınmak için ekmeğinden, ekmek için sağlığından vazgeçmek zorunda bırakılan emekliler ayaktadır, bir aradadır, haykırmaktadır!  Taleplerimiz açıktır, nettir: Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır! Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olması hakkımızdır! Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi hakkımızdır!

EYT’NİN ÇÖZÜMÜ HAKKIMIZDIR

Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun çözüme kavuşturulması hakkımızdır!

Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve sağlığın kamusallaştırılması hakkımızdır!

Kendimizle ilgili tüm politikalarda karar alma mekanizmalarında yer almak hakkımızdır!

Tüm bunların gerçek anlamda yaşama geçirilebilmesi için sendikalaşmak hakkımızdır!

Bu ülkenin emeklileri devletin sırtında bir yük değil; alınterinin karşılığını almak için bugün burada toplanan ve her gün haklı mücadelesini büyüten yurttaşlardır!”

Kaynak: http://www.vatandasgazetesi.com.tr