Kadıköy'de İran kadınlarına destek eylemi.

İran’da ahlak polisi tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle darbedilerek öldürülen Mahsa Amini için İstanbul'da yaşayan kadınlar ortak eylem düzenledi.

Kadıköy'de İran kadınlarına destek eylemi.

İranlı ve Türkiyeli kadınlar, İstanbul Kadıköy'de "İran’da Türkiye’de ve her yerde özgürlük" demek için bir araya geldi. Kadınlar "Gidiyor, gidiyor mollalar gidiyor", "Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz", "Jin Jiyan Azadi" sloganları attı. Açıklamada "Şeriata göre dizayn edilen hükümlerle kadınların hayatlarını, haklarını ve iradelerini yok sayarak onları belli kalıplara sığdırmaya çalışan dinci faşist İran rejimine karşı boyun eğmeyen, biat etmeyen kadınlar daima var olmuştur, olmaya da devam edecektir" denildi. Kadınlar Ankara'daki polis müdahalesini, Samsun'daki gözaltıları da protesto etti.

"KADINLAR BİAT ETMEYECEK"

Basın açıklaması Farsça ve Türkçe olarak iki ayrı dilde okundu. Ortak basın açıklamasını okuyan Kadın Zamanı Derneği'nden Dilek Başalan, Mahsa Amini'nin katledilmesinin ardından başlayan direnişlerde 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, en az 5 bin kişinin İran rejimi tarafından tutuklandığından bahsederek, "Tutuklananların arasında 16 basın mensubu bulunmakta. Tutuklananların birçoğuyla ilgili haber alınamıyor. Hukuksuzluğun, şiddetin sembolü haline gelen Evin Cezaevi direnişçiler ile doldurulurken; kadınlar, faşist rejim tarafından cinsel şiddetle tehdit edilmekte. Direniş ise kadınların öncülüğünde ülkedeki tüm illere yayılmış bulunmakta. Şeriat hükmü ile yaşamayı reddeden kadınların direnişi şimdi tüm halkların direnişine dönmüş durumda." diye konuştu.

(Fotoğraflar: Levent Akcasu)

Kaynak: www.evrensel.net