Dersim Pertek’te Hasat Şenliği

Pertek ilçesine bağlı Çay (Çhem) Köyü’nde bulunan tarihi su değirmeni Anka Dersim tarafından yeniden faaliyete geçirildi.

Dersim Pertek’te Hasat Şenliği

‘Anka Dersim Hasat Şenliği’ faaliyete geçirilen su değirmeninde yapılırken, şenlikte toprağa sahip çıkılması çağrısında bulunuldu.

Anka Dersim, Dersim’in Pertek ilçesine bağlı Çay (Çhem) Köyü’nde bulunan tarihi su değirmenini uzun bir çalışma sonucunda yeniden faaliyete geçirdi.

Anka Dersim aktivistleri, 6 yıllık çalışmaları sonucu Dersim’in Mazgirt ilçesinde aşure buğdayının tohumunu toplamda 100 dönümlük tarlalarda yetiştirdi.

Yetişen buğdayın una dönüşmesi içinde uzun bir çalışma sonucu Çay köyünde bulunan su değirmeni faaliyete geçirilerek, üretime hazır hale getirildi.

Geleneksel olarak her yıl düzenlenen ve bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen ‘Anka Dersim Hasat Şenliği’ faaliyete geçirilen su değirmeninde yapıldı.

Onlarca yurttaşın hazır bulunduğu şenlik, Kureys Ocağı’ndan Fidan Cengiz ananın gulbangıyla başladı.

Anka Dersim aktivistlerinden Mehmet Ali Yıldız ise, 6 yıldır bu topraklarda atalık tohumları geçmiş üretim kültürüyle buluşturmaya çalıştıklarını ifade ederek, herkesi kendi toprağına sahip çıkmaya çağırdı.

Yıldız şöyle devam etti:

“Bunu mücadelesini veriyoruz, gün geçtikçe çoğalıyoruz. Dayanışmamızda sizin de öneminiz çok. Her konuda omuz omuza olmanız, dayanışmanız bize keyif veriyor. Her şeyin başlangıcı tohumdur. Değirmen bize analarımızdan, atalarımızdan kalan üretim kültürümüzün ana temelidir. Bugün bu kültürü ve değeri yaşatıyor olmak çok önemli.”

Konuşmaların ardından ata tohumları misafirlerle paylaşılırken, sanatçılar Metin Kahraman ve Musa Baki dinleti verdi. Dinletinin ardından ata tohumundan yapılan zırfet şenliğe katılanlara pay edildi.

Kaynak: http://www.dersim-haber.com