YAVAŞ ŞEHİR YENİPAZAR’DA EKOTURİZME DÖNÜK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Türkiye’nin Yavaş Şehirleri (Cittaslow) arasında bulunan Yenipazar’da, belediye başkanı M. Yüsran Erden’in davetiyle katılımcı belediyecilik anlayışıyla farklı sivil toplum örgütleri ve akademisyenler bir araya gelerek, bölgedeki yapılması düşünülen ekoturizm konusunda bir dizi inceleme gerçekleştirdi.

YAVAŞ ŞEHİR YENİPAZAR’DA EKOTURİZME DÖNÜK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yapılan incelemelere, Yenipazar Belediye Başkanı M. Yüsran Erden’in ev sahipliğinde, TMMOB Mimarlar Odası Aydın Şube Başkanı Tuncer Saray, İnşaat Mühendisleri Aydın Şube Başkanı Özlenen Alcı, mimar Selda Arslan Ünübol, ADÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Barış Kara, Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür Proje bölümünden sanat tarihçisi Umut Özgür Özel, bilişim grubundan Mustafa Korkmaz ve Işılay Kocabaş, EKODOSD derneğinden Bahattin Sürücü ve Hakan Bahçecioğlu katıldı.


Doğal ve kültürel kaynak değerleri açısından birçok zenginliğe sahip Yenipazar’da, farklı alanlarda inceleme gezisi düzenlendi.
“Suların ve kuşların buluştuğu”, Büyük Menderes Nehri’yle, Akçay’ın birleştiği, leyleklerin ve Gri Balıkçıl kuşlarının üremek için geldiği Direcik köyünde incelemeler yapıldı.
Yenipazar belediyesine ait atıl bir şekilde duran eski köy kahvesi ve hemen yanındaki damların restore edilerek, ekoturizm faaliyetlerinde hizmet vermesiyle ilgili, ziyaretçi tanıtım merkezi ve kuşları tanıtan bir küçük müze niteliğine dönüştürülmesine yönelik bir proje hazırlanması için işbirliği yapılması kararı alındı. Direcik’te teknolojide kullanılarak yapılacak düzenlemeler ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmaya çalışılacak.


Karaçakal’da bulunan eski ilkokulun restoresinin yapılarak, Tohum ve Tarım Akademisine dönüştürülmesi ve bölgede yapılacak faaliyetlerde kamp merkezi olarak kullanılması için bir çalışma yapılmasıyla ilgili işbirliği yapılacak.
Orthosia antik kenti, Donduran Kulesi, Alhan hamamı gibi tarihi mekanlarla birlikte geleneksel yaşamının devam ettiği birçok otantik köye sahip Yenipazar, aynı zamanda nadir bitki örneklerinin olduğu, zengin yaban hayatının bulunduğu doğal alanlara, birçok ilçe ve köylerin aynı anda görülebildiği harika manzaralara sahip yürüyüş parkurlarına da sahiptir. Yenipazar’ın önemli sulakalanlarından  Aşağı Dip Gölü’nde Kuş Gözlem turizminin gelişmesi, yürüyüş ve gezi rotalarına yönelik çalışmalar yapılacak.


Yenipazar pidesiyle gastronomi de öne çıkan Yenipazar, Yörük Ali Efe Müzesi’yle ve yöresel pazarlarıyla da gelen konukları ağırlamaktadır.

Kaynak: EKODOST-Kuşadası