Cevdet POLAT

Cevdet POLAT

ficekci2017@gmail.com

GERİDE KALANLARIN BAYRAMI

“Ben sana yenilmedim hayat.” diyordu Ersin öğretmen.

32 yaşında sosyal bilgiler öğretmeni

Cebinde sadece 10 lirası vardı ve 10 yıllık nitelikli ataması yapılmayan öğretmendi. Bir sabah İstanbul' da bir ağaca asılı,cansız bedenini bulduklarında künyesinde bunlar yazılıydı.

24 kasımlar'da ağzımızı doldura doldura ve yüzümüzde sahte alaycı bir ifadeyle yere göğe sığdırılamayan öğretmenlerden 57'si 2017 yılında bir o kadarı da 2018 yılında eline tebeşir alamadan intihar ettiler.

 Çocuklarımıza hayata tutunmayı, ayakta kalmayı öğretmek için eğitilen bu gençler neden hayatı elinin tersiyle itip küskün, kırgın ve kızgın bir şekilde omuzlarımıza ağır vebali bırakıp gittiler.

Bir terör saldırısı sonucu kaybettiğimiz Aybüke öğretmene içimiz yanarken, diğer yandan elinde diploması ile işsiz bırakılan ve aile büyüklerinin 10 TL'sine muhtaç bırakılan öğretmenlere yandık mı?

Bugün 24 Kasım. 12 Eylül faşist darbesinin bütün aydın ilerici, sağcı-solcu öğretmenleri zindanlara tıkıp, bütün sendikaların kapısına kilit vurup sonra da utanmadan “alın size bayram. Kutlayın lan, emrediyorum!” diyerek elimize tutuşturduğu “24 Kasım Öğretmenler günü”.

Sistem içerisinde en çok hırpalanan, maaşı, yaz tatili ve statüsü ile her öfkeli kesimin önüne yem olarak atılan öğretmenlerin günü. Kutlu Olsun...

Bir türlü dikiş tutmayan eğitim sisteminin yok sayılan ve her eksik parçaya uydurulmaya çalışılan aparatı. Üste tepişen cemaat fillerinin masum çimenleri öğretmenlerin günü. Kutlu Olsun!

 Her gün artan bir dozla ülke yönetenlerin itibarsızlaştırdığı, toplum önünde aşağılanan, 24 Kasım'ın dışında kıymetsizle tirlen öğretmenlerin günü kutlu olsun.

Kendi evinde iki çocuğuna zaman ayıramayan ailelerin, kırk beş kişilik sınıflarda çocuğuna özel zaman ayırmadığı için suçladığı öğretmenlerin günü kutlu Olsun!

Diyanet'e ve sanayi teşviklerine bulunan, özel okullara bol kepçe dağıtılan parasal kaynakların devlet okullarına bulunmaması sebebi ile okul idaresi tarafından eline bir liste verilerek öğrenciden para toplamaya zorlanan, tahsildar muamelesi gösterdiğiniz öğretmenlerin günü kutlu olsun!

 “Ben sana yenilmedim hayat. Beni güçlü sanıp güvendiklerim diz çöktürdü. Ve siz yarın sabah bir ağaçta asılı bedenimi bulup, önce “ah vah” edecek sonra unutacaksınız. “demişti Sosyal Bilgiler öğretmeni, 31 yaşındaki Ersin öğretmen. Seni yanıltmadık. Senden sonra intihar eden “Ataması yapılmayan” diğer arkadaşları da yanıltmadık.

Şimdi siz orada sessizce yatarken biz yılda bir gün de olsa, yalan da olsa hamasi nutukları yüzümüze yapıştırdığımız gülüşler ve sabun köpüğü kelimelerle kutluyoruz.

O zaman kutlu olsun!