Ünsal DİNÇER

Ünsal DİNÇER

dincersal40@gmail.com

İyi insanlar

" ...Bu dünyada her şey geçer, / Yalnız sana dost kalır./ İnsanlığa doğruluğa,/ Göğsünü aç korkma sakın.”  F.Schiller

İyi insanlar tanıdım. İnsanlardan, çocuklardan gülümsemesini esirgemeyen, güzel davranışlarıyla, sözleriyle insanların kalbine giriveren, orada unutulmaz bir yer edinen. Kendi zayıf yanlarını, geliştiremediği  kişiliğini yaptığı işe, ilişkilerine yansıtıp kalp kıranlardan olmayan insanlardı onlar. Çocuklara bağırıp çağırmayan, çocukları azarlamayan, anlayışlı, sözlerini sevgiyle giydiren, sözlerine, seslerine yüreklerini katan kişilerdi.

İyi arkadaşlar tanıdım. Paylaşmayı bilen, içtenlikle kendini  ortaya koyan, arkadaşını  gerçekten seven, arkadaşının yanlışlarını görmezden gelmeyen,  düzelten; hayatta bir duruşu olan arkadaşlardı onlar. Arkadaşıyla yarışmayan,onu ezmeyen ; elindeki,var olanını  gerektiğinde  arkadaşına  verebilenlerdi onlar.

Güzel insanlar tanıdım. İncelikliydiler; sözlerini kırmadan, üzmeden, ezmeden söyleyenlerdiler. Muhatabına, hayatı paylaştıklarına karşı saygılı, dürüsttüler. Hal ve hareketlerinin  bilincinde olan, paraya maddiyata, mevkiye makama  bağlanıp insanlığını unutanlardan, insanlıktan çıkanlardan değildi onlar.

Topluma yararlı, toplumsal olana duyarlı, hayatın içindeki çelişkilerden huzursuz, rahatsız olan, hayatın-sistemin adaletsizliğine karşı duran, mücadele eden insanlar tanıdım. İdealleri, inandıkları için, bir ömür boyu, kendini bütün varlığıyla adayan, yolundan dönmeyen insanlar tanıdım.

Kendinden başkasının hak ve hukukunu gözetebilen, diğerkâm olan insanlar tanıdım. Mağduriyetlere, eşitsizliklere, hürriyetsizliklere bayrak açan, yoksulun, kimsesizin, çaresizlerin çaresi olmaya çalışan, kendisini başkasının yerine koyabilen insanlar tanıdım.

İyi insanlar var bu dünyada; gördüğümüzde içimizi aydınlatan, beraber olduğumuzda kendimizi iyi hissettiğimiz, uzak olduğumuzda hep aradığımız, özlediğimiz kaybettiğimizde eksikliklerini hep hissettiğimiz insanlar.

Öyle güzeller, öyle iyiler ki olmasa onlar, hayatımız sevgisiz, neşesiz, anlamsız olur. Bugün mutluysak, hayat doluysak onların yüzü suyu hürmetinedir. Günümüz kötüyse, zor zamanlar yaşıyorsak, bugünümüzü bir parça da olsa, katlanır kılan, geleceğe olan iyimserliğimizi, umudumuzu ayakta tutan onlardır.